Akreditif

Uluslararası ticarette kullanılan ve bankaların ödeme garantisini içeren akreditif, hem ithalatçıyı hem de ihracatçıyı güvence altına aldığı için sıklıkla tercih edilen bir ödeme şekli olup; bir bankanın, alıcının (ithalatçının) talep ve talimatı ile belli bir tutara kadar, belli bir vade dahilinde ve öngörülen şartların yerine getirilmesi kaydıyla, satıcıya (ihracatçıya) ödeme yapacağını ihracatçıya karşı yazılı olarak taahhüt etmesidir.

Geniş muhabir ağımız, uluslararası bankacılık alanındaki birikimimiz ve saygınlığımızla bu konuda müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

 

Teyitli Akreditif

Mal bedelinin en garanti olduğu akreditif şeklidir.
Eğer bir akreditif amir bankanın haricinde ikinci bir bankanın daha ödeme garantisini taşıyor ise bu akreditif türüne Teyitli Akreditif – confirmed letter of credit (L/C) denilmektedir.
Teyitli akreditiflerde amir bankanın (issuing bank) yanısıra teyit bankası da (confirming bank) ödeme sorumluluğu almaktadır.
Teyitli akreditifler ile ilgili olarak üzerinde durulması gereken önemli nokta bankaların sadece gayri kabili rücu akreditiflere (irrevocable Letter of Credit) teyitlerini ekleyebildikleridir.

 

Teyitsiz Akreditif

Teyitsiz akreditifler, amir banka (issuing bank) haricinde başka bir bankanın ödeme güvencesini taşımayan akreditif türü olarak tanımlanmaktadırlar.

Teyitsiz akreditiflerde, ihbar bankası (advising bank) amir bankadan gelen akreditifi sadece lehdara iletmekle yükümlüdür. İhbar bankasının teyitsiz akreditiflerde ödeme ile ilgili hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Bu kolaylıklardan yaralanmak için sizi en yakın Türk Bankası Şubesine davet ediyoruz.

 

Detaylı bilgiyi size en yakın Şubelerimizden veya (392) 444 73 73 numaralı Müşteri Destek Hattımızdan alabilirsiniz.