Rate this post

• Türk Bankası’nın İngiltere’deki iştiraki Turkish Bank (UK), İngiltere’de 7/24 çalışan tek EFT sistemi Hızlı Ödeme Sistemi-Faster Payments Scheme (FPS)’ye doğrudan erişim sağlamak üzere, dünyanın en büyük entegratör kuruluşlarından biri olan ACI Worldwide ile işbirliği anlaşması imzaladı.
• İşbirliği anlaşması sayesinde, müşterilerine 7/24 EFT yapabilme imkanını verecek olan Turkish Bank (UK), İngiltere’de bu hizmeti sağlayabilen ilk Türk sermayeli banka olacak.

Türk Bankası’nın 40 yıldır İngiltere’de hizmet veren iştiraki Turkish Bank (UK), İngiltere’nin Hızlı Ödeme Sistemi – Faster Payments Scheme (FPS)’yi daha da güçlendirmek amacıyla sunduğu gerçek zamanlı elektronik ve bankacılık çözümlerinde uluslararası bir lider olan ACI Worldwide ile hizmet anlaşması imzaladı. FPS Hızlı Ödeme Sistemi’ne direkt üye olmak adına imzalanan bu anlaşma sayesinde Turkish Bank (UK), İngiltere’deki müşterilerine son teknoloji ile 7 gün 24 saat esasında EFT hizmeti sunarken, İngiltere ile para akışı olan KKTC’deki müşterilerine de fayda sağlayacak.

Turkish Bank (UK), FPS Hızlı Ödeme Sistemi’ne doğrudan bağlanmak amacıyla ACI’nın toplayıcı servislerini kullanacak. Bu servisler Turkish Bank’ın tüm müşterilerine, İngiltere ile yapılacak tüm transferleri 7 gün 24 saat boyunca anlık olarak yapabilmeyi mümkün kılacak. Turkish Bank UK müşterileri, ACI Worldwide tarafından temin edilen bulut tabanlı bilgi işlem altyapısı sayesinde transferlerini hiçbir kesinti olmaksızın İngiltere banka hesapları arasında güvenli bir şekilde birkaç saniye içerisinde gerçekleştirebilecek ve ödeme teyitlerini de hızlıca alabilecek. Bu yapı sayesinde Turkish Bank UK müşterileri hafta sonu ve banka mesai saatleri dışında da risksiz bir şekilde her türlü finansal ödeme işlemlerini yapabilecek.

Turkish Bank (UK)’i İngiltere Hızlı Ödeme Sistemi (FPS)’ye doğrudan üyeliği bulunan öncü bankalardan biri haline getirecek sürecin çalışmaları başlatıldı ve Eylül 2017 tarihinden önce tamamlanarak hizmetlerin yürürlükte olması planlanıyor. Projenin tamamlanması ile ilklerin bankası olan Turkish Bank, bu hizmeti doğrudan sağlayabilen İngiltere’deki ilk Türk sermayeli banka olacak.

Dünya çapında entegrasyonun her geçen gün arttığı finansal piyasalarda, müşterilerine karşı üstlenmiş olduğu misyon nedeniyle Turkish Bank UK, yürütmekte olduğu FPS Projesi ile planlamış olduğu diğer tüm projelerine de katkıda bulunarak müşterilerine daha kapsamlı ve efektif hizmetler sunacak.

ACI Worldwide Grup Başkanı Carolyn Homberger anlaşma ile ilgili verdiği demeçte “Günümüzün hızla değişen pazar koşullarında etkili bir biçimde rekabet edebilmelerine yardımcı olmak için evrensel ödeme imkanları sunan Turkish Bank gibi yenilikçi kurumlarla çalışmak için heyecan duyuyoruz” dedi. İmza töreninde konuşan Turkish Bank UK Direktörü David Stewart ise ACI ile işbirliği yapmaktan heyecan duyduğunu belirterek “İngiltere Hızlı Ödeme Sistemi’ne doğrudan erişim sağlamak ve ACI ile teknik toplayıcı olarak birlikte çalışmak; müşterilerimize 7/24 gerçek zamanlı ödeme hizmeti sağlamamıza olanak sağlayacak” dedi.

ACI Worldwide’ın Turkish Bank ile yaptığı anlaşmayı dünyaya duyurduğu basın bültenine ulaşmak için tıklayınız.