5/5 - (1 vote)

Başbakanlık YAGA-KOBİGEM Girişimcilik Hibe Programı lansmanı bugün Dışişleri Bakanlığı Uğur Umar Toplantı Salonunda yapıldı.

Lansmanda, Başbakan Ünal Üstel, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, YAGA-KOBİGEM Direktörü Ebru Kaptan Sertoğlu, Türk Bankası Genel Müdürü Mustafa Kayahan konuşma yaptı.

Program, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi (KEİ) finansmanıyla, bu sene ilk kez KKTC Başbakanlık bütçesi altında, Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı’nın (YAGA) koordinasyonunda ve Türk Bankası’nın eğitim sponsorluğunda gerçekleştirilecek.

Proje kapsamında, girişimcilere,  teknoloji ve yenilikçi iş fikirlerine yüzde 75 oranında, en fazla 750 bin TL, geleneksel iş fikirlerine yüzde 75 oranında, en fazla 500 bin TL ve ekonomiye değer katacak, ihracat odaklı ve marka değeri yüksek iş fikirlerine ise yüzde 75 oranında, en fazla 2 milyon TL olmak üzere toplam 20 milyon TL destek verilecek.

Başvurular 24 Ocak – 11 Mart tarihleri arasında alınacak. Program hakkında detaylı bilgi ve başvuru koşulları https://kobigem.gov.ct.tr/ ve https://yaga.gov.ct.tr/ adreslerinde bulunabilir, başvurular https://girisimcilik.kei.gov.tr adresinden yapılabilecek.

 

Türk Bankası Genel Müdürü Mustafa Kayahan projenin paydaşı olmaktan onur ve mutluluk duyduklarını belirtti.

Türk Bankası’nın ekonomik dayanışmaya olanak sağlamak amacıyla yardımlaşma sandığı olarak kurulduğunu dile getiren Kayahan, toplumu kalkındıracak, kalıcı yatırımlara destek verdiklerini kaydetti.

Kayahan, banka olarak sosyal sorumluluk raporu yayınladıklarını, gençleri girişimciliğe özendirme amacıyla çaba harcadıklarını söyledi.

Proje kapsamında yaratıcı fikirleri görmenin mutluluk ve umut verici olduğunu dile getiren Kayahan, teknoloji ve ihracat kaynaklı yaklaşımlar ile ve yenilikçi fikirlerin kendilerini heyecanlandırdığını belirtti.

Kayahan, projeye katkı koyanlara teşekkür ederken, başvuracak olanlara da başarı diledi.

Girişimciler Zekiye Yağmur Aydındoğ ile Soyer Terkan da deneyimlerini anlattı.

Konuşmaların ardından plaketler takdim edildi.

Açılış etkinliği basında geniş yer buldu:

TÜRKİYE'DEN 500 MİLYON TL KAYNAK SAĞLANDI
TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KKTC’DEKİ REEL SEKTÖRE DESTEK PROGRAMLARINDAN 525 İŞLETME YARARLANDI, YÜZLERCE İSTİHDAM YARATILDI
20 MİLYON TL DESTEK VERİLECEK
GİRİŞİMCİLERE 20 MİLYON TL DESTEK
ÜSTEL: GENÇLERE, KADINLARA VE ÇİFTÇİYE UYGUN KREDİLER VE HİBE VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ
525 PROJEYE YAKLAŞIK 500 MİLYON TL MALİ KAYNAK TAHSİSİ SAĞLANDI
TC'NİN KKTC'DEKİ REEL SEKTÖRE DESTEK PROGRAMLARINDAN 525 İŞLETME YARARLANDI, YÜZLERCE İSTİHDAM YARATILDI
İSTİKRAR TOPLUMSAL REFAHIN TEMEL TAŞIDIR